Piemiņas taka "Ceļš pie Andreja Eglīša"

2007.gadā Ļaudonas kapos tika atklāta tēlnieka Induļa Rankas veidotā dzejnieka Andreja Eglīša (1912-2006) piemiņas taka "Ceļš pie Andreja Eglīša".

Asociatīvo skulptūru ceļu veido 8 skulptūru grupa, kurā attēloti Andreja Eglīša dzejas motīvi. Pie dzejnieka kapa novietots sarkanīgā granītā veidots akmens simbolizē Latvijas karoga proporcijas. Tajā iekalti dzejnieka vārdi: "Tauta ir manas mājas".

Krustkalnu dabas rezervāts

Krustkalnu dabas rezervāts dibināts 1977. gadā. Tā platība 2915 ha. Natura 2000 teritorija kopš 2004.gada.

Rezervāts ir valsts īpaši aizsargājama dabas teritorija ar visstingrāko aizsardzības režīmu.

Rezervāts ir apmeklējams tikai gida pavadībā. Pieteikšanās 1-3 dienas iepriekš. Maksimālais apmeklētāju grupas lielums ir 15 cilvēki. Gida pavadībā ir iespējams izstaigāt 2 km garu dabas taku, apmeklēt rezervāta informācijas centru. 

Putnu un dzīvnieku vērošanas tūres. Gids - Dainis Tučs, tel. 26528739. Tikšanās vieta sarunājama individuāli.

Ekskursijas tikai darba dienās no 1.jūnija līdz 31.oktobrim;

Gidi - Guntis Akmentiņš, tel. 26473408, guntis.akmentins@daba.gov.lv ; Līga Lieplapa, tel.26527445.

Krustkalnu rezervāta skatu tornis un 15.maija birzs

Ceļa Mārciena-Ļaudona malā.

Skatu torņa augstums ir 26 metri. Tas atrodas Madonas–Trepes vaļņa vienā no augstākajām vietām, ceļa Mārciena–Ļaudona malā. No torņa paveras tāls skats līdz pat Vidzemes augstienei, kādreiz acīgs vērotājs varēja saskatī pat Gaiziņkalna torni. Ne mazāk labs skats paveras arī uz tuvākiem objektiem: rezervāta teritoriju, Madonas–Trepes vaļņa reljefa formām un Mazā Plenča ezeru.

Blakus tornim atrodas autostāvvieta, izvietoti soli, informācijas stendi un atkritumu tvertnes, ierīkotas tualetes. Blakus tornim atrodas 15.maija birzs ar Kārļa Ulmaņa stādītiem ozoliem.

 

Sajūtu taka un ārstniecības augu labirints

Ikviens aicināts Ļaudonas estrādē izmēģināt izstaigāt Sajūtu taku un iziet labirintu, kas ir kā ceļvedis ārstniecības augu pasaulē. Šobrīd ārstniecības augu labirintā ir apmēram 25 augi, taču plānots stādījumus vēl papildināt. Staigājot pa šo labirintu, varat pasmaržot, pagaršot augu lapiņas, izzināt to maģisko spēku. 

Savukārt Sajūtu takā jāpaļaujas savām sajūtām, jāizjūt tās caur pēdām. Taka, kurā iekļauti 20 dažādi dabas materiāli, jāizstaigā basām kājām – tā ir lieliska pēdu masāža un arī sevis pārbaudīšana, staigājot pa tādiem materiāliem kā oļi, čiekuri, siens, bluķīši, skaidas, sūnas u.c. materiāli, kas nākuši no dabas. Esiet laipni aicināti izbaudīt šo Sajūtu taku, labirintu – saudzīgi, nesteidzīgi, ar prieku!

Netradicionālā saimniecība "Bieles"

"Bieles", Ļaudonas pag., Madonas nov., LV-4862, tālr. 20211324, www.bieles.lv

Pavisam netālu no Ļaudonas centra tiek veidota netradicionāla saimniecība „Bieles”. Šeit interesentiem tiek piedāvāta saimniecības apskate, neparastu un interesantu dzīvnieku, Āfrikas milzu gliemežu, putnu dārza un savvaļas zirgu apskate, pastaiga pa enerģētisko spirāli, stāstījums par saimniekošanu dārzā pēc permakultūras metodes, bezmaksas telšu vietas, atpūtas un ugunskura vieta, atpūtas vieta-nojume (līdz 20 cilvēkiem). 

Pēc iepriekšēja pieteikuma - gliemežu sejas un roku masāža (20 min) - 10 eur.

Saimniecība atvērta apskatei pēc iepriekšēja pieteikuma no maija līdz oktobrim. Apmeklējums par ziedojumiem. 

 

SB Kūpinājumi

Mājražotāja Sanita Briede piedāvā mājās gatavotus kūpinātus un ceptus gaļas izstrādājumus. Atrodos Madonas novada Ļaudonas pagasta Birzumniekos. Lai gan ar to nodarbojos nesen, darbā ieguldu sirdi un dvēseli. Manā piedāvājumā ir aptuveni 15 veidi cūkgaļas - kūpināts cūkgaļas ruletes ar dažādiem pildījumiem, kā arī vistas gaļas kūpinājumi apmēram 6 veidi – vistas, vistu šķiņķīši, girosi, rullīši ar dažādiem pildījumiem, pusspārniņi.
Gaļa tiek gatavota pēc manis veidotām receptēm. Sortiments tiek regulāri papildināts.
Var veikt pasūtījumus gaļas platēm kas sastāv aptuveni no 10 veidiem gaļas produkcijas. Ļaudonas pagasta "Birzumniekos" katru piektdienu no plkst.17.00-20.00 var iegādāties SB kūpinājumi produkciju. Var veikt pasūtījumus gan gaļas produktiem, gan gaļas platēm pa tālruni 28381992. Madonas tirgū esmu sastopama katra meneša otrajā sestdienā. Laipni gaidīti!

Kazu saimniecība un sieru darītava "Burkānciems"

Lejas Ķunci 2, Ļaudonas pagasts, Madonas novads, LV-4862, tālr.+371 22188433 (Ruta Grauduža)  www.burkanciems.lv

Neskartā dabas nostūrī netālu no Ļaudonas saimnieko Ruta un Stefens, kurš no Vācijas ir pārcēlies uz dzīvi Latvijā. Saimnieki nodarbojas ar bioloģisko kazkopību (ganāmpulkā ir ap 150 kazu).

Sierotavā top unikāli produkti no kazas piena - svaigais siers, Fetas, Mocarellas un Camambert veida sieri, kā arī puscietie sieri, kas tiek nogatavināti vismaz 2 mēnešus. Sierotavā top arī govs piena sieri no kaimiņos esošās saimniecības. 

 

Saimniecība piedāvā ekskursiju pa bioloģisko kazkopības saimniecību, siera ražotnes apskati, siera degustāciju un iegādi.

Katru nedēļu siers nopērkams arī Kalnciema ielas tirdziņā Rīgā.

Papildus pēc iepriekšējas vienošanās ir iespējamas naktsmītnes un pirtnieces pakalpojums kaimiņu pirtiņā.

Ekskursija un sieru degustācija: pieaugušajiem - 5 EUR (min. 25 EUR); skolēnu grupām - 1,50 EUR no skolēna.

Saimniecība atvērta pie iepriekšēja pieteikuma.

Teterakmens

Koordinātes: N 56°38'48,7" E 26°15'39,5"

Odzienas - Beļavas ceļā, labajā pusē 330 m no ceļa, 100 m Z no bij.Teteriem, bērzu birzītē. Garums – 5,5m, platums 5,1m, augstums 4,1m, apkārtmērs 18 m, tilpums  40 m³. Stāva četrslīpju jumta formā ar vertikāliem galiem un šauru kori virspusē. Rupjgraudains, gaišpelēks biotīta granīts.

Latvijas lielāko dižakmeņu sarakstā ierindojies 22.vietā.

Driksnas sils

Driksnas sils ir viena no nedaudzajām vietām valstī, kur sastop sausieņu priežu mežus, kas izveidojušies uz osiem vai osveida vaļņiem. Te sastopama šim biotopam raksturīga augu suga - meža silpurene, kas aug kopā ar citām gaismas prasīgām mežu sugām un veido īpašas, osu mežiem raksturīgas augu sabiedrības ar garkāta ģipseni, zāļlapu smiltenīti, Ruiša pūķgalvi, šaurlapu lakaci. Teritorijā ir bagātīga augu sugas pļavas linlapes atradne, kas ir viena no Latvijā zināmajām 5 atradnēm. 

Silā atrodas 137 m augstais Drikšņa kalns, kā arī Drikšņa ezers, pie kura izvietoti informatīvie stendi, ierīkotas peldvietas, atpūtas un ugunskura vietas. 

Sāvienas pilskalns

9.-12. gadsimtā Ļaudonā bijis apdzīvots pilskalns.12.-13. gadsimtā tagadējā Ļaudonas pagasta teritorija ietilpa Jersikas valstij piederošā Gerdenes jeb Zerdenes pilsnovada sastāvā, par kura centru uzskata Sāvienas pilskalnu. ​

Aiviekstes palienes dabas parks

Aiviekstes palienas dabas parkā konstatētas nozīmīgas dabas vērtības – upju palieņu pļavas ar vairākām aizsargājamo augu atradnēm (mānīgā knīdija, jumstiņu gladiola, Sibīrijas skalbe, dzegužpirkstītes) un daudzām aizsargājamo putnu sugām. Nozīmīga ligzdojošo griežu un caurceļojošo ziemeļu gulbju, mazo gulbju, mazo gauru koncentrācijas vieta. 

Ļaudonas Sv.Jāņa Kristītāja pareizticīgo baznīca

Brīvības iela, Ļaudona, Ļaudonas pag., Madonas nov., LV-4862, Tālrunis: +371 64823403

Baznīca ir unikāla ar to, ka tajā vēl pavisam nesen līdzdarbojās trīs reliģiskās konfesijas: luterāņi katoļi un pareizticīgie. Pirmā ev. lut. baznīca Ļaudonā uzcelta 1503.g. 1696. gadā pēc zviedru Vidzemes ģenerālgubernatora Ērika Dālberga projekta Ļaudonā tika uzcelta krustveida luterāņu baznīca. Pēc šī paša parauga tika uzceltas baznīcas Apekalnā un Vestienā. 1703. gadā krievu karaspēks nopostīja Ļaudonas luterāņu baznīcu. 1846. gadā krievu pareizticībā pārgājušais brāļu draudzes priesteris Dāvis Balodis nodibināja pirmo latviešu pareizticīgo draudzi Ļaudonā. 1863. gadā tika iesvētīta jauna mūra pareizticīgo baznīca, kas saglabājusies līdz mūsdienām.

Piemiņas vieta "Kopš 1940. gada represētajiem" 

Brīvības iela, Ļaudona, Ļaudonas pag., Madonas nov.

Piemiņas vieta izveidota blakus pareizticīgo baznīcai Ļaudonā.

Piemiņas akmens Teodoram Reiteram

Skolas iela 2, Ļaudona, Ļaudonas pag., Madonas nov.

Andreja Eglīša Ļaudonas vidusskolas pagalmā 1984.gadā ir uzstādīts piemiņas akmens izcilajam kordiriģentam, Latvijas Nacionālās Operas dibinātājam Teodoram Reiteram, ko darinājusi tēlniece M.Lukaža un profesors Dišlers. 

Skolas parks un rožu dobes

Pateicoties pagasta bijušās dārznieces Mairitas Ducenas idejai par A.Eglīša Ļaudonas vidusskolas parka stādījumu atjaunošanu, šodien ļaudoniešiem un pagasta viesiem ir iespēja priecēt acis pie rožu dobēm, ziemcietēm, skujeņiem un košumkrūmiem. Parka stādījumu atjaunošanā ar savu darbu un materiālo atbalstu piedalījās daudzi Ļaudonas pagasta iedzīvotāji.